Zlato na Slovensku

Zlato na Slovensku - 2. doplnené vydanie knihy
František Bakos, Martin Chovan, Peter Žitňan a kolektív autorov zostavili a vydali druhé doplnené vydanie knihy Zlato na Slovensku.
Rozsiahlo prepracované kapitoly o miestach a histórii ťažby zlata na Slovensku, jeho využití a perspektívach do budúcnosti sú cennými informáciami pre ľudí venujúcim sa geológii, baníctvu a mineralógii a vďaka pútavému opisu aj pre všetkých, ktorých by táto téma mohla začať zaujímať. Tak ako prvé vydanie knihy, aj táto nová kniha je nabitá množstvom informácií a zistení z posledných prieskumov na zlato a má určite svoje miesto medzi monografiami o Slovensku.
Kniha MINERÁLY MALÝCH KARPÁT

nová kniha
Minerály Malých Karpát
Spolok pre montánny výskum vydal novú knihu Minerály Malých Karpát, v ktorej je opísaná rôznorodosť výskytov minerálov v tomto, na typy mineralizácií, jednom z najbohatších a najzaujímavejších regiónov na Slovensku.
Kniha POHĽAD DO PODZEMIA

Pohľad do podzemia
3D fotografie starých banských diel
Prvá kniha 3D fotografií baní na Slovensku
Spolok pre montánny výskum vydal na Slovensku prvú knihu, v ktorej sú znázornené priestory starých banských diel prostredníctvom trojdimenzionálnych (3D) fotografií. Na prezeranie knihy, prosím, použite priložené 3D okuliare.
Baníctvo v Malých Karpatoch

Našim spolkom bol vydaný a je zverejnený na našej stránke:
Stručný sprievodca po lokalitách spojených s banskou činnosťou v minulosti "Baníctvo v Malých Karpatoch"
Svet ukrytý v podzemí
NOVÁ KNIHA o histórii baníctva a banských pamiatkach na Slovensku
Spolok pre montánny výskum vydal v decembri 2014 novú knihu na tému baníctvo na Slovensku v minulosti a dnes:
Svet ukrytý v podzemí
Reportáž z výstavy "Modra a baníctvo Malých Karpát"
Expozícia
Modra a baníctvo Malých Karpát
Modra, budova historickej radnice Štúrova 54, 29.03.2014 - 04.04.2014
Konal sa Deň otvorených dverí v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra
V sobotu 12. októbra 2013 svoje brány otvoril Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave, kde sa konal Deň otvorených dverí s množstvom súťaží pre deti a zaujímavým programom a prehliadkou pre všetkých návštevníkov. Súčasťou programu bolo aj slávnostné uvedenie nových poštových známok z emisnej rady Ochrana prírody – slovenské minerály spojenej s autogramiádou autorov známok. V prednáškovej sále sa konali prednášky o práci geológov na Slovensku a ich skúsenosti z práce v zahraničí spolu s uvedením kníh o Zambii a Mongolsku. Malí návštevníci sa mohli zoznámiť a vyskúšať si svoje zručnosti v súťažných disciplínach na šiestich stanovištiach a po ich úspešnom absolvovaní boli odmenení certifikátom z ryžovania zlata, vysvedčením
Kalendár na rok 2014

Vydali sme kalendár na rok 2014 s fotografiami minerálov a pozoruhodných prírodných útvarov vytvorených v prostredí starých baní. Je možné si ho objednať na našej adrese. Cena 10,00 Eur.
IX. ročník výstavy húb v Marianke sa uskutočnil 14. septembra 2013

Sprievodnou akciou na IX. ročníku tradičnej výstavy húb v Marianke, ktorý sa konal 14. septembra 2013 bola aj výstava venovaná zlatu na Slovensku. Návštevníci mali možnosť si pozrieť vzorky zlata z viacerých lokalít na Slovensku, makrofotografie zlata, dozvedieť sa o miestach, kde sa zlato vyskytuje a kde sa v minulosti ťažilo. Záujem návštevníkov o informácie o vlastnostiach zlata, jeho výskytoch a histórii ťažby dosvedčuje, že tento vzácny kov neustále priťahuje ľudskú pozornosť.
O
Salamandrové dni v Banskej Štiavnici sa konali 5. až 8. septembra 2013
Salamandrové dni v Banskej Štiavnici – 5. až 8. september 2013
Mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií, dobrá zábava - to všetko sú Salamandrové dni. Ich tradíciu začali študenti slávnej Baníckej akadémie. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Salamandrové dni konajú každoročne, okrem historického Salamandrového sprievodu sú plné hudby, tradičného jarmoku a ďalšej zábavy.
Od roku 2008 získavajú Salamandrové dni nový rozmer, menia sa na malý mestský festival s hudbou rôznych žánrov, akciami pre deti (divadlá, sokoliari, animačné programy, modelári, šermiari atď.), výstavami, samotným sprievodom, trhmi a ďalším programom.