Montanistika

Spolok pre montánny výskum

Podzemie Malých Karpát - druhé doplnené vydanie, 2023

kniha Podzemie Malých Karpát - druhé doplnené vydanie, 2023

Vyšlo druhé doplnené vydanie knihy Podzemie Malých Karpát - 2023, ktorá na 216 stranách textom a fotografiami približuje atmosféru, históriu a pamiatky bývalej banskej činnosti vykonávanej v pohorí Malých Karpát od Bratislavy na juhu až po Smolenice na severe.

Čítať ďalej...

Zlato na Slovensku

Zlato na Slovensku - 2. doplnené vydanie knihy

František Bakos, Martin Chovan, Peter Žitňan a kolektív autorov zostavili a vydali druhé doplnené vydanie knihy Zlato na Slovensku

Rozsiahlo prepracované kapitoly o miestach a histórii ťažby zlata na Slovensku, jeho využití a perspektívach do budúcnosti sú cennými informáciami pre ľudí venujúcim sa geológii, baníctvu a mineralógii a vďaka pútavému opisu aj pre všetkých, ktorých by táto téma mohla začať zaujímať. Tak ako prvé vydanie knihy, aj táto nová kniha je nabitá množstvom informácií a zistení z posledných prieskumov na zlato a má určite svoje miesto medzi monografiami o Slovensku.

Čítať ďalej...

Kniha MINERÁLY MALÝCH KARPÁT

Minerály Malých Karpát

Spolok pre montánny výskum vydal  novú knihu Minerály Malých Karpát, v ktorej je opísaná rôznorodosť výskytov minerálov v tomto, na typy mineralizácií, jednom z najbohatších a najzaujímavejších regiónov na Slovensku. 

V prípade záujmu, knihu si môžete objednať na našej mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.; cena knihy je 10,00 Eur.

Náhľad knihy:

Čítať ďalej...

Kniha POHĽAD DO PODZEMIA

Pohľad do podzemia

3D fotografie starých banských diel

Spolok pre montánny výskum vydal  na Slovensku prvú knihu, v ktorej sú znázornené priestory starých banských diel prostredníctvom trojdimenzionálnych (3D) fotografií. Na prezeranie knihy, prosím, použite priložené 3D okuliare.

V prípade záujmu, knihu si môžete objednať na našej mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.; cena knihy je 10,00 Eur vrátane 3D okuliarov.

Čítať ďalej...

Baníctvo v Malých Karpatoch

Spolok pre montánny výskum vydal:

Baníctvo v Malých Karpatoch 

Stručný sprievodca po lokalitách spojených s banskou činnosťou v minulosti 

Čítať ďalej...

Svet ukrytý v podzemí

Spolok pre montánny výskum vydal v decembri 2014 knihu na tému baníctvo na Slovensku v minulosti a dnes.

 

Svet ukrytý v podzemí

Na 208 stranách knihy je opísaných dvadsaťpäť známych alebo menej známych lokalít na území Slovenska spojených s banskou činnosťou v minulosti alebo s prezentáciou a ochranou baníckych pamiatok.

Čítať ďalej...

Reportáž z výstavy "Modra a baníctvo Malých Karpát"

 Expozícia

Modra a baníctvo Malých Karpát

Modra, budova historickej radnice

29.03.2014 - 04.04.2014

 

Čítať ďalej...

Druhý prieskum "Bridlicovej štôlne v Marianskom údolí" - 31. 5. 2013

V súčinnosti s odborníkmi zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zorganizoval Spolok Permon Marianka v piatok 31. 5. 2013 druhý prieskum „Bridlicovej štôlne v Marianskom údolí“, jedinom zachovanom starom banskom diele na ťažbu bridlice na Slovensku, vrámci ktorého sa podarilo získať veľmi zaujímavé odborné poznatky, ktoré budú prezentované v spoločnej hodnotiacej správe.

Kniha "Podzemie Malých Karpát"

Kniha Podzemie Malých Karpát na 204 stranách textom a fotografiami približuje atmosféru, históriu a pamiatky bývalej banskej činnosti vykonávanej v pohorí Malých Karpát od Bratislavy na juhu až po Smolenice na severe.

Čítať ďalej...

Geologický a banský prieskum "Bridlicovej štôlne v Marianskom údolí" - Marianka, 24. 10. 2012

Aké krásne a zaujímavé miesto môžu predstavovať banské diela vytvorené pred stovkami rokov starými baníkmi sme sa presvedčili počas prieskumu štôlne na bridlicu v Marianke, Marianskom údolí v blízkosti III. marianskej kaplnky, ktorú dal postaviť v r. 1725 za 100 rýnskych Jakub Schenn, zo stupavského panstva.

Čítať ďalej...

Nachádzaš sa tu: Home Montanistika Naše projekty