Montanistika

Spolok pre montánny výskum

Podzemie Malých Karpát - druhé doplnené vydanie, 2023

kniha Podzemie Malých Karpát - druhé doplnené vydanie, 2023

Vyšlo druhé doplnené vydanie knihy Podzemie Malých Karpát - 2023, ktorá na 216 stranách textom a fotografiami približuje atmosféru, históriu a pamiatky bývalej banskej činnosti vykonávanej v pohorí Malých Karpát od Bratislavy na juhu až po Smolenice na severe.

Baníkmi boli v podzemí pohoria v minulosti vyrazené kilometre banských chodieb rôznych tvarov a veľkostí, mnohé hlboké šachty a komíny. Ťažilo sa tu najmä zlato, pyrit a antimonit a v menšej miere aj viacero ďalších nerastov a hornín. Táto oblasť je tiež významná z hľadiska výskytu viacerých minerálov, ako napríklad schafarzikitu, ktorý bol objavený a prvýkrát opísaný práve z Perneku, najkrajších vzoriek kermezitu výraznej višňovočervenej farby a vejárovitých agregátov valentinitu alebo zriedkavých kryštálov brandholzitu vyskytujúceho sa iba na štyroch miestach na svete. Okrem banských lokalít, histórie ťažby a opisu banských diel, spomenutá je aj ťažba v povrchových lomoch, výskyt húb v podzemných banských priestoroch alebo zásoby a ekologické aspekty ťažby nerastných surovín v Malých Karpatoch.

Súčasťou sú mapy banských lokalít so situovaním všetkých známych a objavených banských diel.

Prajeme príjemný zážitok z čítania o dnes už zaniknutých a neprístupných banských dielach v Malých Karpatoch.

 

Vydal: Spolok pre montánny výskum, 2023. Počet strán: 216, veľkosť 250x 176 mm (B5), brožovaná väzba. Cena knihy: 20,00 Eur. V prípade záujmu nám napíšte na kontaktnú mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

 

Náhľad knihy:

 

Nachádzaš sa tu: Home NOVÉ! kniha PODZEMIE MALÝCH KARPÁT